Koka upp vatten till delade ärtor. Skölj ärtor och frukt och grönsaker.
Lägg delade ärtor i en kastrull med rikligt med kokande, lättsaltat vatten och koka dem al dente, 25-30 minuter. Häll av vattnet.
Rosta mandlarna i en torr panna tills de är gyllene. Hacka grovt och lägg i en skål för toppning.
Skär blomkålen i buketter – dela ev. de största på hälften.
Hetta upp pannan från mandlarna igen, tillsätt olja och stek blomkålen på medelvärme tills den fått färg, 7-8 min. Krydda med salt under tillagning.
Skär rödlök i tunna strimlor och skala morötter i tunna flingor med en skalare. Vänd båda med lite vinäger i en skål och låt dra.
Skiva kumquat tunt och plocka och hacka persilja grovt. Lägg i skålar för topping.
Halvera grapefrukten. Blanda tahinin med 4-5 msk vatten. Smaka av med grapejuice och krydda med lite salt.
Blanda delade ärtor med morötter och rödlök före servering och smaka av med olivolja, salt och peppar.
Lägg upp delade ärtor och morötter med lök på ett stort fat och toppa med blomkål och kumquat. Ringla över tahinidressing, strö över mandel och persilja och servera.